Please enter your contact details, we will call you

Your request has been sent successfully

Your contact details

Name:
Phone:

Need help?

We have collected for you the answers to all relevant questions in the "Support" section.

Go to the "Support" section

Please select the form of service and provide the necessary data needed to identify and expedite the resolution of the issue

Your request has been sent successfully

Need help?

We have collected for you the answers to all relevant questions in the "Support" section.

Go to the "Support" section

Вкажіть, будь ласка, необхідні дані, які потрібні для проведення ідентифікації та пришвидшення вирішення питання

Your request has been sent successfully

Need help?

We have collected for you the answers to all relevant questions in the "Support" section.

Go to the "Support" section

Digital Literacy Week: how to get rid of fraudulent or unwanted SMS

Vodafone приєднався до ініціативи «Тиждень цифрової грамотності», започаткованої Міністерством цифрової трансформації України. У рамках ініціативи компанія підготувала поради клієнтам на випадок отримання сумнівних або небажаних SMS.

Як розпізнати сумнівну SMS. Vodafone пропонує простий алгоритм, за яким можна розпізнати шахрайську SMS. Для цього потрібно відповісти на п’ять запитань:

1) SMS надійшла з невідомого приватного номера? 

Найчастіше шахрайські SMS надходять з приватних номерів – шахраї обирають їх через анонімність передплачених номерів.

2) SMS із «загрозою» блокування надійшла від імені невідомої установи?

Більш досвідчені та організовані шахраї вдаються до замовлення розсилки з альфа-іменем, така SMS у вхідних може відображатись як SMS від певної організації. Такі випадки трапляються рідше, проте варто про них пам’ятати.

3) SMS містить такі слова, як «виплата», «виграш», «приз», «заборгованість», «штраф» тощо?
Чітко означений позитивний або різко негативний фінансовий підтекст свідчить про сумнівність інформації в повідомленні. Шахраї – хороші психологи, тому апелюють до теми особистих фінансів, яка гарантовано приверне увагу кожного з нас.

4) SMS містить код і номер телефону, за яким треба повідомити цей код? 

Часто мобільний номер використовується як один з верифікаторів у багатьох віртуальних особистих кабінетах фінансових систем, операторів зв’язку, застосунків поштових послуг та різних електронних платформ, до яких може бути прив’язана банківська картка. Отримання так званого OTP-коду через SMS є додатковим засобом авторизації, а у деяких незахищених системах – єдиним засобом підтвердження доступу.

5) SMS має інформацію про блокування акаунту будь-якого сервісу?

Найчастіше такі повідомлення містять загрозу і доповнюються простим рішенням проблеми – закликом звернутись за номером, щоб розблокувати банківський рахунок, перейти за посиланням, щоб подивитись, який вам прийшов штраф, тощо. Дії, яких вимагає так SMS, можуть призвести до втрати коштів. Якщо SMS дуже схожа на правду, варто передзвонити не за номером, зазначеним в SMS, а за офіційним номером call-центру банку або іншої згаданої організації – справжні номери можна знайти на банківській картці, картці клієнта, офіційній сторінці організації.

Якщо відповідь на всі п’ять питань або хоча б на одне з них буде «так», таку SMS точно можна класифікувати як сумнівну.

Чого не варто робити: 

В жодному разі не виконуйте інструкції, надіслані в підозрілій SMS. Перехід за посиланням в SMS або дзвінок на зазначений номер можуть призвести до втрати коштів. 

Як реагувати на такі SMS

Можливі два варіанти реакції на подібні повідомлення:

  1. Просто видалити таку SMS - сам факт її отримання не завдасть вам шкоди, шахрайські SMS націлені на те, щоб спонукати вас до потрібних шахраям дій. Або обрати крок 2.
  2. Зберегти скрін SMS, зафіксувати дату, час та номер/ім’я, з якого було надіслане повідомлення.
  3. Звернутись до оператора у будь-який зручний спосіб, повідомити збережені дані, а також номер свого телефону. Найзручніше це зробити через сервіс самообслуговування My Vodafone зі скаргою на отримання небажаного SMS. У разі встановлення фактів масової розсилки клієнтам небажаних повідомлень, абонент має право на припинення надання послуг, які не замовляв.
  4. У випадку, якщо SMS має ознаки явних шахрайських дій, варто звернутись безпосередньо у правоохоронні органи.
  5. Поділитись зі своїми знайомими інформацією про спробу шахрайства та алгоритмом дій у випадку отримання подібних SMS. Це може зберегти чиїсь гроші.

Vodafone рекомендує також подивитися відео про шахрайство на каналі TechnoFolks.

Компанія проводить системну роботу, щоб зменшити ризики шахрайства, спрямовані, як правило, на клієнтів банків. Крім внутрішніх інструментів, які запобігають можливості заволодіти SIM-картою клієнта, компанія розробила і пропонує банкам спеціалізований продукт на основі власної дата аналітики, який допоможе банкам захистити гаманці своїх клієнтів – антифрод сервіс «IMSI Check».

 Тиждень цифрової грамотності проходить з 22 по 28 березня, мета ініціативи – підвищити цифрову грамотність українців, протидіяти цифровому шахрайству, кіберзагрозам; поширювати інформацію про інноваційні технології, технологічні сервіси та рішення й можливості, які вони відкривають.